Κέρδισε τον Φίλιππο κι επέστρεψε στην Α1 η ΑΕΚ

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΜΠΑΣΚΕΤ

Την άνοδο της στην Α1 εξασφάλισε στην Βέροια η ΑΕΚ. Μετά από ένα όμορφο ματς και την συμπαράσταση 300 ένθερμων φίλων της, επικράτησε του Φιλίππου με 55-70 κι επέστρεψε στην μεγάλη κατηγορία του Ελληνικού μπάσκετ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 2-9 στο 3'. Με καλές άμυνες οι φιλοξενούμενοι συντήρησαν στο πρώτο δεκάλεπτο την διαφορά παρα την αντίδραση του Φιλίππου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ο Φίλιππος ισορρόπησε το ματς και μείωσε στο 12' σε 20-22. Οι καλές Βεροιώτικες άμυνας σταμάτησαν τον ρυθμό της ΑΕΚ και επέτρεψαν στον Φίλιππο να προηγηθεί με 25-24 στο 15' με τρίποντο του Τριχόπουλου. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους η ΑΕΚ έριξε ξανά στο ματς βασικές μονάδες που έπαιρναν ανάσες στον πάγκο και προηγήθηκε με πέντε πόντους. Με τρίποντο του Σιζόπουλου ο Φίλιππος έκλεισε το ημίχρονο 34-36.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ αποφασιστικά στο.δεύτερο μέρος και προηγήθηκε με 36-45 στο 25' και 40-60 στο 29'. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Φίλιππος είχε ένα ξέσπασμα και μείωσε σε 50-60 στο 35'. Την επίθεση της ΑΕΚ ξεμπλόκαρε με τρίποντο ο Φαλέκας ο οποίος έγραψε το 52-63 στο 36' και σταμάτησε το σερί του Φιλίππου.

Δεκάλεπτα: 15-20, 34-36, 43-60, 55-70

Διαιτητές: Σιμητόπουλος-Θεοδώρου-Λόρτος

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Τόμιτς 11, Σαμαράς 2, Ακεψιμαϊδης, Σιζόπουλος 14 (2/6τρ.), Κιτσούλης 18 (1), Κασαμπαλής, Μαυρόγιαννης 1, Τριχόπουλος 6 (1), Μπρόζος 3 (1), Βαρυτιμιάδης.

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παναγιωταράς, Φαλέκας 7 (1τρ., 4 ασ), Καράμπουλας 16 (1), Πολυτάρχου 11 (1), Τσιότρας, Νίκολιτς 2, Στούκας 2, Γκιζόγιαννης 15 (3/9τρ.), Παπαδιονυσίου 2, Τσιάκος 8, Δέσπος 7.