"Διέλυσε" τον Αερωπό κι έμεινε στην Α1 ο Φίλιππος

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΧΑΝΤΜΠΟΛ

filippos aeropos final

Στην μεγάλη κατηγορία του Ελληνικού χάντμπολ παρέμεινε ο Φίλιππος. Στο κρίσιμο προτελευταίο παιχνίδι της σεζόν, διέλυσε με 29-15 τον Αερωπό στην Βέροια κι έφτασε τους 14 βαθμούς. Οι Βεροιώτες εξασφάλισαν την παραμονή τους, παίζοντας όμορφο χάντμπολ και δημιουργώντας μεγάλες διαφορές στο δεύτερο ημίχρονο.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο μόνο για ένα 25λεπτο. Ο Φίλιππος είχε μεν το προβάδισμα αλλά δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους, οι Βεροιώτες βρήκαν τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα, κράτησαν την άμυνά τους κι έκλεισαν με 14-8 το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος το ματς έγινε παράσταση για ένα ρόλο. Με καλές άμυνες και πλουραλισμό στην επίθεση, ο Φίλιππος προηγήθηκε με 18-10 στο 37', 22-13 στο 46', 25-14 στο 53' και 28-15 στο 58'.

Διαιτητές: Χασκής, Νάσκος

Πεντέλεπτα: 2-1, 4-3, 7-5, 10-7, 11-7, 14-8 (ημ.), 16-10, 19-12, 21-13, 23-14, 26-15, 29-15