Πέρασε από τον Λαγκαδά ο Φίλιππος

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΜΠΑΣΚΕΤ

filippos sizopoylos

Νικηφόρο πέρασμα από τον Λαγκαδά έκανε ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες επικράτησαν με 82-86 και συνέχισαν το σερί τους. Το παιχνίδι κρίθηκε στην παράταση. Οι Βεροιώτες είχαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς στην κανονική περίοδο, αλλά σφυρίχθηκε ανύπαρκτο φάουλ και δόθηκε η ευκαιρία στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν.

Όσον αφορά το ματς, το πρώτο ημίχρονο ανήκε στο Ερμή. Ήταν πολύ καλός στην επίθεση και εκμεταλλευόμενος την μέτρια εικόνα του Φιλίππου πήρε διαφορά πάνω από δέκα πόντους.

Στο δεύτερο μέρος ο Φίλιππος βελτιώθηκε. "Ροκάνισε" σιγά σιγά την διαφορά και στο τέταρτο δεκάλεπτο πήρε τον έλεγχο στα χέρια του. Λίγο πριν το φινάλε, οι Βεροιώτες ήταν μπροστά με 69-70 και σφυρίχθηκε ανύπαρκτο φάουλ υπέρ του Ερμή. Με εύστοχη μια στις δυο βολές οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν. Οι δυο ομάδες έχασαν από μια επίθεση και το 70-70 έμεινε μέχρι το φινάλε. Στην παράταση ο Φίλιππος ήταν πιο ψύχραιμος και καθάρισε το ματς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-18, 44-31, 61-54, 70-70, 82-86

Διαιτητές: Παγώνης-Φακίτσας-Πιτσίλκας Μ.

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Καμαράκης): Παρίτσης 14 (2), Σικαλίδης 10, Τρτιτς 21 (2), Ηλιάδης 6, Καλογιαννίδης 2, Σιγκούνας 13 (1), Θ. Ιωακειμίδης 1, Ιωακειμίδης Σ. 10, Καϊκλής 5 (1), Παπαϊωακείμ.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Τόμιτς 2, Ακεψιμαΐδης 10 (2 τρ., 7ας.), Σιζόπουλος 15 (3), Κούρτης 2, Κιτσούλης 8 (3ας.), Τριχόπουλος 18 (5), Μαυρόγιαννης, Βαρυτιμιάδης, Μπρόζος 31 (2).

Ικαροι Σερρών – Φιλαθλητικός 70-71
Αρκαδικός – Ηρακλής 86-70
Ερμής Λαγκαδάς – Φίλιππος Βέροιας 82-86
Αγία Παρασκευή – ΑΕΚ 72-94