Σε ελεύθερη πτώση ο Φίλιππος

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΜΠΑΣΚΕΤ

Την έκτη ήττα στην σειρά γνώρισε το Σάββατο ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες έχασαν στο Μακροχώρι από το Παγκράτι με 69-86 και διεύρυναν το αρνητικό σερί τους. Αγωνιστικά, ο Φίλιππος είχε ένα καταστροφικό δεύτερο δεκάλεπτο. Εκεί σημείωσε μόλις δυο πόντους, έχασε την επαφή με το σκορ και συνεχίζοντας να είναι άστοχος και κακός στην άμυνα δεν επέστρεψε ποτέ στο ματς.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο. Οι δυο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ και το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια. Ο Φίλιππος με λέι απ του Τριχόπουλου στην εκπνοή έκλεισε το δεκάλεπτο με 23-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο του ρυθμού και το πάνω χέρι στο σκορ. Ο Φίλιππος σημείωσε μόλις δυο πόντους στο δεκάλεπτο και μετάτο 24' το 25-26 έγινε 25-48 στο 30' (0-22 σερί).

Το μπλακ άουτ της Βεροιώτικης ομάδας διέκοψε με τρίποντο ο Ακεψιμαϊδης αλλά με τρία λέι απ κι ένα τρίποντο το Παγκράτι ανέβασε το σκορ στο 28-57 στο 23'. Κούρτης με τρίποντο και Κιτσούλης με γρήγορο λει απ μείωσαν 35-57 και ακολούθησαν τρίποντο του Σιζόπουλου και λέι απ του Κούρτη κι έκαναν το σκορ 40-57 στο 24'. Εκεί, το Παγκράτι διέκοψε το ξέσπασμα του Φιλίππου και συγκράτησε την διαφορά γύρω από τους είκοσι πόντους (50-71 στο 30').

Στην τελευταία περίοδο ο Φίλιππος πέταξε "λευκή πετσέτα" σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που κυνηγούσαν ακόμα και τα χαμένα σουτ κι έπαιρναν επιθετικά ριμπάουντ (λες και το παιχνίδι ήταν ισόπαλο). Η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα και το ματς κύλησε βασανιστικά προς το τέλος για τον αγνώριστο Φίλιππο.

Δεκάλεπτα: 23-22, 25-48, 50-71, 69-86

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Συμεωνίδης-Γερακίνης

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Τόμιτς 5, Σαμαράς 3 (1), Ακεψιμαΐδης 5 (1), Κούρτης 13 (1), Σιζόπουλος 24 (3/9τρ.), Κιτσούλης 11, Μαυρόγιαννης 6,Τριχόπουλος 2, Βαρυτιμιάδης.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Νικολακόπουλος, Καλλής, Δέδες 7 (1), Βασιλόπουλος 25 (1τρ., 5ασ.), Ψαρόπουλος 9 (4ασ.), Δερμιτζάκης 3, Μπουραζάνης, Κουτρούλιας 22, Αγγελόπουλος 6, Μιχάλογλου 8, Πετρόπουλος, Ράπτης 6.