Ήττα σοκ για τον Φίλιππο απο τον Ηρακλή

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΜΠΑΣΚΕΤ

filippos iraklis1

Άσχημη εμφάνιση που τον οδήγησε σε ήττα πραγματοποίησε ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες ήταν άστοχοι σε όλο το παιχνίδι ωστοσο σε κρίσιμο σημείο, έξι λεπτά πριν το τέλος, πέρασαν μπροστά με οκτώ πόντους. Στο τελευταίο εξάλεπτο, οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα δεν έβαλαν πόντο και έχασαν με 59-66.

Το ξεκίνημα του Φιλίππου ήταν άσχημο επιθετικά. Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα επρεασμένοι και απο την περιορισμένη ορατότητα αντιμετώπισαν δυσκολίες στο σκοράρισμα και βρέθηκαν πίσω με 6-12 στο 7'. Στηριζόμενοι κυρίως στην άμυνα οι γηπεδούχοι ανέβασαν την παραγωγικότητα τους στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου δεκαλέπτου και με τρίποντο του Κούρτη πέρασαν μπροστά στο 10' με 16-15.

Με την έναρξη του β' δεκαλέπτου ο Ηρακλής πήρε εκ νέου το προβάδισμα (19-23). Ο Φίλιππος συνέχισε να ειναι άστοχος και το προβάδισμα του Ηρακλή συντηρήθηκε σε όλο το δεκάλεπτο (μόνο μια φορά πέρασε μπροστά με 30-29 ο Φίλιππος). Το πρώτο μέρος έκλεισε με 32-34 με σουτ του Τριχόπουλου στην εκπνοή.

Άσχημο ήταν και το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους για τον Φίλιππο. Οι δυσκολίες στο σκοράρισμα δεν ξεπεράστηκαν και ο Ηρακλής προηγήθηκε με 34-40 στο 24' σημειώνοντας εύκολα λέι απ. Με καλάθι του Κιτσούλη και τρίποντο του Σιζόπουλου ο Φίλιππος μείωσε σε 44-45 στο 28' και με λέι απ του Τομιτς ισοφάρισε (48-48) στο 29'. Η αντεπίθεση του Φιλίππου δεν σταμάτησε εκεί. Με τζάμπ σουτ του Μπρόζου οι Βεροιώτες έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με 50-49.

Με τον αέρα της ανάκαμψης, ο Φίλιππος μπήκε αποφασιστικά στο τελευταίο μέρος του ματς και με τρίποντο του Σιζόπουλου προηγήθηκε 57-51 στο 33'. Ο Σιζόπουλος συνέχισε να οδηγεί τον Φίλιππο και με λέι απ ανέβασε το σκορ στο 59-51 στο 34'. Ο Ηρακλής αντέδρασε. Πίεσε στην άμυνα, σταμάτησε το ξέσπασμα του Φιλίππου και με σερί 0-12 προηγήθηκε 59-63 στο 39'. Ο Ηρακλής σφράγισε τη νίκη του με τρίποντο μετά απο δυο κερδισμένα επιθετικά ριμπάουντ, περνώντας μπροστά με 59-66.

Διαιτητές: Ξενικάκης, Νικολούλης, Πιτσίλκας.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 32-34, 50-49, 59-66.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Τόμιτς 15, Κούρτης 7 (1), Σιζόπουλος 17 (3), Κιτσούλης 5, Μαυρογιάννης 4, Τριχόπουλος 5 (1), Μπρόζος 2, Βαρυτιμιάδης 4 (11 ριμπ.).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Πέρκος): Μήτσιαλος 5, Μπεχλιβάνης 5 (1), Αποστολίδης 2, Παπαδόπουλος, Χρυσόπουλος 11 (1), Θεοδωράκος 14 (1), Τσουμπρίλο 5 (1), Κοθράς 4, Σιόλογκας 2, Μαλτέσιος 8, Τσότσος 10.