Άνετη πρόκριση του Φιλίππου

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΧΑΝΤΜΠΟΛ

filippos aeropos cup2

Άνετη πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου σημείωσε ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες πάτησαν γκάζι στο δεύτερο μέρος κι επικράτησαν με 27-25 του Αερωπού, χωρίς να κινδυνεύσουν σε κανένα σημείο της επανάληψης.

Αγωνιστικά, το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο. Ο Φίλιππος πήρε ένα προβάδισμα μετά το τέταρτο με δυο γκολ (7-5 στο 20') αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν επέτρεψαν την διαφορά να ανοίξει, ισοφάρισαν και έμειναν ένα τέρμα πίσω στο ημίχρονο (10-9).

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε. Ο Φίλιππος διεύρυνε σιγά σιγά το προβάδισμά του και μετά το 40' δημιούργησαν μια διαφορά 4-5 γκολ την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος. Στα τελευταία λεπτά ο Χρήστος Τζουβάρας έκανε αρκετές αλλαγές και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και μείωσαν σε 27-25.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 5-3, 7-5, 8-8, 10-9 (ημχ.), 14-12, 15-14, 19-16, 22-17, 24-20, 27-25

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Χρήστος Τζουβάρας): Αρβανιτίδης Ν., Κωστακίδης Π. 3, Δέλιος, Δομπρής 6, Παπαδόπουλος 4, Μπαντής Γ. 2, Μπαντής Δ. 5, Μιχαηλίδης, Ζλατάνος, Κωστακίδης Α. 1, Χατζηγεωργίου 3, Αδαμίδης, Ντόβας, Δινάλης, Δραγκόλας 3.

ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Κωτανίδης, Τζουβάρας Π. 6, Γιόσμου 2, Πετρίδης, Τζουβάρας Θ., Κράλλης 4, Αθανασίου, Βαφείδης, Μουτούδης, Τσάπας, Μαυρόπουλος, Κουριαντάκης, Αρβανιτίδης Π. 8, Μούσιος 2, Ροδοβίτης.

Διαιτητές: Χαρίτσος- Θεοδοσίου, δίλεπτα: 1-3, πέναλτι: 2/2-1/3.