Έκαμψε την αντίσταση του Κόροιβου ο Φίλιππος

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΜΠΑΣΚΕΤ

filippos koroivos1

Άλλη μια εντός έδρας νίκη σημείωσε ο Φίλιππος. Ύστερα από ένα αμφίρροπο ματς, έκαμψε την αντίσταση του Κόροιβου Αμαλιάδας στο τελευταίο τρίλεπτο και κέρδισε με 84-77.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, ο Φίλιππος είχε ένα μικρό ξέσπασμα και με γρήγορες επιθέσεις αιφνιδίασε τον αντίπαλο και προηγήθηκε με 17-10 στο 8' κι έκλεισε το δεκάλεπτο με 24-19.

Ο Κόροιβος μπήκε καλύτερα στο βαφείο δεκάλεπτο και ισοφάρισε σε 27-27 στο 13' αλλά ο Φίλιππος απάντησε με ένα γρήγορο 5-0 και πήρε ξανά προβάδισμα με 32-27 και 39-34 στο 17'. Όμως, οι φιλοξενούμενοι έφεραν ξανά το ματς στα ίσα και προηγήθηκαν με 39-42 στο 20'. Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Ακεψιμαΐδης με λέι απ μείωσε σε 41-42.

Με τον αέρα των τελευταίων λεπτών του πρώτου μέρους, ο Κόροιβος προηγήθηκε με 41-46 στο 23'. Ο Φίλιππος αντέδρασε, στο 25' ισοφάρισε (46-46) και με γκολ-φάουλ του Μαυρογιάννη πέρασε μπροστά με 49-46. Με δύο εύστοχες βολές ο Κούρτης έγραψε το 51-46 και οι Βεροιώτες πήραν το προβάδισμα για τα καλά. Πάλι όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 29' σε 54-54 και ο χαρακτήρας ντέρμπι διατηρήθηκε. Ο Φίλιππος απάντησε με ένα γρήγορο 5-0 (59-54) και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με καλάθι και φάουλ του Κόροιβου (59-57).

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου ο Φίλιππος πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (67-62 στο 33') ενώ λίγο αργότερα, στο 36' με καλάθι του Κούρτη 72-64. Ο Κιτσούλης έδωσε συνέχεια στο ξέσπασμα του Φιλίππου και με το τρίτο τρίποντο του στο δεύτερο μέρος έγραψε το 76-65 στο 37' και με καλάθι στον αιφνιδιασμό το 78-65. Ο Φίλιππος ήταν άστοχος στις βολές αλλά στο φινάλε δεν επέτρεψε στον Κόροιβο να πλησιάσει και κέρδισε με 84-77.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ.-Παφίλης-Τζίμα Τα δεκάλεπτα: 24-19, 41-52, 59-57, 84-77

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Τόμιτς 17 (11 ριμπ.), Ακεψιμαίδης 6, Κούρτης 7 (1), Σιζόπουλος 9 (1), Κιτσούλης 18 (3/3 τριπ., 5 ριμπ., 7 ασ.), Κασαμπαλής 1, Μαυρογιάννης 15 (2), Τριχόπουλος, Μπρόζος 11 (2), Βαρυτιμιάδης.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Νιπεργιάλης): Αρχιμανδρίτης, Νοέας 6, Καρύδας 24 (2), Γκιουλέκας 11 (2), Θανόπουλος, Κακλαμάνος 16 (4/10 τριπ.), Στυλιανού 7 (1), Χαρισμίδης 2, Λυμπάρης 8, Τσόσιτς 3.