Κέρδισε άνετα τον Ερμή ο Φίλιππος

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΜΠΑΣΚΕΤ

Άνετη νίκη επί του Ερμή Λαγκαδά σημείωσε στο Μακροχώρι ο Φίλιππος με 66-55. Παρά το μέτριο ξεκίνημα, οι Βεροιωτες πήραν μπροστά μετά το πρώτο δεκαλεπτο, ξέφυγαν στο σκορ κι έφτασαν στη νίκη χωρίς να κινδυνεύσουν.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Φίλιππος δεν ξεκινησε καλά και βρισκόταν πίσω στο σκορ στα πρώτα εννιά λεπτά. Οι Βεροιώτε πέρασανγια πρώτη φορά πριν την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, όταν και πέρασαν με 23-18.

Από εκεί και μετά ο Φίλιππος με κορυφαίο τον Σιζόπουλο, ξέφυγε στο σκορ και προηγήθηκε με 29-22 στο 13' και 32-22 στο 15'.

Ο Ερμής προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς και μείωσε 37-32 στο 24'. Ο Φίλιππος όμως αντέδρασε και ανέβασε ξανά την διαφορά, 42-34 στο 26', 48-36 στο 28'.
Στην τελευταία περίοδο ο Φίλιππος δεν συνάντησε προβλήματα. Κράτησε άνετα την διαφορά και προηγήθηκε μάλιστα με 61-46 στο 37'. Το τελευταίο τρίλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Δεκάλεπτα: 23-18, 35-26, 50-39, 66-55.

Διαιτητές: Σταματόπουλος-Τζαφλέρης-Φακίτσας.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Βασιλείου, Τόμιτς 13, Μοτσιούπολος, Ακεψιμαΐδης 3 (1), Κούρτης, Σιζόπουλος 27 (5/12 τρ.), Κιτσούλης 7 (1), Μαυρογιάννης 3 (1), Κασαμπαλής, Τριχόπουλος, Μπρόζος 12 (2 τρ., 9 ρ.), Βαρυτιμιάδης 1.

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Ξουρίδας): Σιγκούνας 18, Θ. Ιωακειμίδης 10, Καμαριώτης 2, Καλογιαννίδης 3, Ηλιάδης 7 (1), Τρτιτς 7 (1), Σικαλίδης 6, Παπαιωακειμ 2, Τσιόγκας.