Έχασε στις λεπτομέρειες απο τον ΠΑΟΚ ο Φίλιππος

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΧΑΝΤΜΠΟΛ

filippos paok1

Στις λεπτομέρειες έχασε απο τον ΠΑΟΚ ο Φίλιππος. Ύστερα απο ένα γκραντ γκινιόλ παιχνίδι, ηττήθηκε με 27-28 χάνοντας επίθεση στο τέλος για την ισοφάριση.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο. Ο Φίλιππος ανέβασε την αποδοσή του στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους και προηγήθηκε με 12-9 στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ είχε ένα εκρηκτικό ξεκίνημα και με σερί 0-4 πέρασε μπροστά 12-13. Από εκεί και μετά το ματς κύλησε γκολ γκολ με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία του σκορ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, ο Φίλιππος πήρε προβάδισμα με ένα γκολ και στο 55' ο Χατζηγεωργίου έγραψε το 25-23. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε γρήγορα στο 56' αλλά ο Δημήτρης Μπαντής έβαλε και πάλι τον Φίλιππο μπροστά στο 57' (26-25).

Ο ΠΑΟΚ έφερε εκ νέου το ματς στα ίσα και απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα (δίλεπτη αποβολή Δραγκόλα) όμως η Βεροιώτικη άμυνα έπαιξε με ψυχή. Δυο άστοχα Βεροιώτικη σουτ, έδωσαν την ευκαιρία στον Τσακίρη να σκοράρει στον αιφνιδιασμό και να γράψει το 26-27 στο 59', αφού προηγουμένως οι διαιτητές έκλεισαν τα μάτια σε πολύ σκληρό φάουλ πάνω στον Παντελή Κωστακίδη. Ο Κωστακίδης ισοφάρισε 45 δευτερόλεπτα πριν το φίναλε κι εκτόξευσε την αγωνία στα ύψη. Ο Βότσης σκόραρε για τον ΠΑΟΚ κι έγραψε το 27-28 ενώ ο Φίλιππος στην τελευταία του επίθεση αστόχησε με τον Δημήτρη Μπαντή.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-3, 5-4, 7-7, 9-8, 12-9, 13-13, 15-14, 18-17, 21-21, 25-23, 27-28.

Φίλιππος (Σαράφης): Δέλλιος, Δ. Μπαντής 6, Στ. Παπαδόπουλος 5, Μιτρέφσκι, Π. Κωστακίδης 4, Α. Κωστακίδης, Δομπρής 6, Γ. Μπαντής 2, Χατζηγεωργίου 4, Μιχαηλίδης, Ζευγαρόπουλος, Δραγκόλας, Κορωνάς, Αρβανιτίδης, Τσιρογιάννης.

ΠΑΟΚ (Υετίων): Γουργούμης, Ζάγκας, Ορφανουδάκης, Τσακίρης 3, Τσίλης, Πίτσιος, Παλάσκας 9, Βότσης 3, Πετρίδης 4, Τρουμπέτας 6, Κεσίδης, Περβανάς, Χ. Νικολαΐδης, Τσεσμετζίδης 3, Ιλερής, Χ. Παπαδόπουλος.